Klaidos žinutė

  • Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? - include_once() (eilutė 1374/home/seclt/domains/sveikatostinklas.lt/public_html/gnl/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls - _menu_load_objects() (eilutė 579/home/seclt/domains/sveikatostinklas.lt/public_html/gnl/includes/menu.inc).
03.1. KODĖL PROTAS IR MINTYS GALI PADĖTI VALDYTI JAUSMUS?Skaityti: 2 mins

Šioje dalyje sužinosite dar daugiau dalykų apie minčių ir jausmų sąsajas. Susipažinsite, kokias mes darome mąstymo klaidas. Galbūt atrasite savo mąstymo klaidas, dėl kurių blogai jaučiatės. Galėsite išmokti labai svarbaus būdo, padedančio  valdyti jausmus – minčių keitimo.

Evoliucijos eigoje smegenys prisitaikė vadovautis principais, kurie labai tiko žmonėms ilgus tūkstantmečius, tačiau šiuo metu, kai dėl civilizacijos pasiekimų pasikeitė mūsų gyvenimo būdas, smegenys gali mus versti blogai jaustis. 

3.1a.jpg

Giliausiuose sluoksniuose yra gyvybės palaikymo ir išgyvenimo centrai. Jokio mąstymo, net ir jokių jausmų, tik išlikimo instinktai ir nieko daugiau. Labai gerai išvystytas panašias smegenų dalis turi ir driežai (reptilijos), todėl net žmogaus smegenų sritis, atsakingas už gyvybę, išlikimą ir dauginimąsi, vadiname driežo smegenimis.

Jau šiek tiek naujesnės, sudėtingesnės dalys, taip pat esančios žmogaus smegenų gilumoje, vadinamos emocinėmis smegenimis, arba, moksliškai kalbant, limbine sistema. Šios smegenų dalys leidžia mums jausti įvairius jausmus. Kadangi organizmui labai svarbu išlikti, emocijos labiausiai tarnauja išlikimo instinktams. Pavyzdžiui, jusdami nerimą ir baimę, būname linkę gerokai perdėti grėsmės riziką. Mūsų smegenys „persūdo“ ir pernelyg sustiprina grėsmės riziką vien tik tam, kad stengtumėmės apsisaugoti, išvengti pavojaus ir išlikti bet kuriomis sąlygomis. Tik gerokai mažiau negu 1 procentas visų mūsų baimių pasiteisina, o tikimybė, kad tai, ko mes bijome, išsipildys, yra labai maža. Emocines smegenis turi žinduoliai (labiausiai jos išvystytos beždžionių), tačiau jos dar neužtikrina galimybės mąstyti.

Galiausiai mes esame žmonės, nes turime smegenų žievę, t. y. naująsias smegenis. Ypač svarbios yra kaktinės skiltys, kuriose ir vyksta mąstymo procesas bei sprendimų priėmimas.

Viskas būtų gerai, jeigu šios trys smegenų dalys veiktų harmoningai ir tik papildytų viena kitą. Deja, jos konkuruoja tarpusavyje.

Svarbiausiai dalykas -  mūsų smegenys sudarytos taip, kad mes negalime jausti stiprių emocijų ir mąstyti vienu metu. Dažniausiai darome arba viena, arba kita.

Jeigu mus apima stipri emocija, mąstymo procesas tarsi atsitraukia. Ir atvirkščiai, jeigu mes susikoncentravę mąstome, emocijai sunkiau užvaldyti mūsų protą.

Jeigu mes, apėmus stiprioms emocijoms, pradedame mąstyti, ieškoti alternatyvų, sprendimų, emocijos dažniausiai aprimsta ir mūsų nekankina. Tad jeigu patiriame teigiamas, šviesias emocijas, džiaukimės jomis, mėgaukimės, o jeigu gyvenimą užtemdo juodi emocijų debesys, – pradėkime galvoti.

Jeigu jaučiatės gerai – mėgaukitės savo jausmais.
Jeigu jaučiatės blogai – galvokite, mąstykite.
© 2018 Geros Nuotaukos Link. Visos teisės saugomos.