Klaidos žinutė

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls - _menu_load_objects() (eilutė 579/home/seclt/domains/sveikatostinklas.lt/public_html/gnl/includes/menu.inc).
03.2. KAIP SUSIJĘ MINTYS, JAUSMAI, KŪNO POJŪČIAI IR ELGESYS?Skaityti: 3 mins

Jausmus mums dažniausiai sukelia mintys. Jeigu mes pagalvojame „rytoj neišlaikysiu egzamino“, pradedame nerimauti. Ir tai normalu.

Mintys ir jausmai taip pat mums sukelia kūno pojūčius. Galvodami, kad neišlaikysime egzamino ir todėl nerimaudami, mes galime pradėti justi širdies plakimą, raumenų įtampą kūne ar net oro trūkumą.

Tai būtų tik pusė bėdos. Mintys ir jausmai (o kartais ir kūno pojūčiai) lemia tai, kaip mes elgsimės. Jie skatina vienokį ar kitokį mūsų elgesį. Deja, ne visada renkamės teisingai, pavyzdžiui, galime nuspręsti neiti į egzaminą.

Jeigu norime gerai valdyti savo jausmus, svarbu mokėti atskirti mintis nuo jausmų ir suprasti, kokios mintys mums sukelia jausmus. Tai galite sužinoti atlikdami šį pratimą.

4 PRATIMAS. Kokios mano mintys sukelia man jausmus?

Jausmas

Mintys, kurios šį jausmą gali sukelti

Kokios mintys kiltų Jums ?

Nerimas

Mintys apie ateitį:

„Manęs laukia nesėkmė“, „Bus blogai“, „Gresia katastrofa“

 

Liūdesys

Mintys apie praeitį ir praradimus:

„Aš netekau to, kas man svarbu“, „Viskas, kas gera, buvo praeityje“

 

Pyktis

Mintys apie tai, kad nėra taip, kaip aš noriu, kad būtų.

Pyktis gali būti:

  1. ant savęs („aš netikėlis“, „aš blogas“)
  2. ant kitų žmonių („jie manęs nemyli“, „aš nesvarbus jiems“)
  3. pyktis ant pasaulio („pasaulis neteisingas“, “meilės nėra“)

 

Jūsų emocija (įrašykite)

Jūsų mintys (įrašykite)

 

 

 

 

Word variantas atsisiuntimui
PDF variantas atsisiuntimui

Štai taip atrodo ratas, nulemiantis mūsų savijautą:

 

Taigi, emocijas sukelia mintys. Yra viena problema. Emocijos provokuoja mus elgtis vienu ar kitu būdu ir formuoja mūsų elgesį. Pavyzdžiui, jeigu mes galvojame, kad esame nevykėliai, labai tikėtina, kad mes jausime nerimą, nepasitikėsime savo jėgomis, vengsime veiklos ir iššūkių, todėl tikėtina, kad nepasieksime to, ko norime,  ir dar kartelį „įsitikinsime“, kad mes nevykėliai. Ydingas ratas užsidaro.

Galite paskaityti istoriją, kas gali atsitikti, jei mes savo mintis palaikome realybe.

 

Mūsų mintys yra tik mūsų mintys. Mintys nėra realybė

Įsivaizduokime, kad ėjote gatve ir kitoje gatvės pusėje pamatėte senai matytą draugą. Jūs linktelėjote jam, nušypsojote, bet jis nieko neatsakė ir praėjo pro Jus kaip pro stulpą. Aišku, galėjote pagalvoti, kad jis Jūsų negerbia ar ant Jūsų pyksta. Gal net prisiminėte, kad tarp Jūsų praeityje yra buvę mažų nesusipratimų. Toliau galvojant galima prisigalvoti, kad jis nenori bendrauti, ir dėl to pradėti justi nerimą arba patiems pykti. Bet... stabtelkime. Po kurio laiko Jūs mokymo įstaigoje sutikote šį draugą, paklausėte, kas atsitiko, ir išaiškėjo, kad jis tą dieną buvo taip susikrimtęs, kad Jūsų ir nepastebėjo. Taigi, Jūsų mintys visiškai neatspindėjo realybės.

Mes kartais padarome klaidingas išvadas ir pradedame dėl to blogai jaustis. Tačiau šiuo atveju galėjo būti dar blogiau. Jeigu būtumėte labai ant jo supykę, galėjote net ir susitikę su juo nekalbėti arba pasakyti piktą žodį. Taip būtumėte susipykę ir niekada ir nesužinoję tiesos.

© 2018 Geros Nuotaukos Link. Visos teisės saugomos.