Klaidos žinutė

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls - _menu_load_objects() (eilutė 579/home/seclt/domains/sveikatostinklas.lt/public_html/gnl/includes/menu.inc).
09.2. APIE PSICHOTERAPIJĄSkaityti: 3 mins

Šiuolaikiniai psichiką veikiantys vaistai atsirado tik prieš pusšimtį metų. Iki tol  pagrindinis psichikos sutrikimų gydymo būdas buvo psichologinės gydomojo poveikio priemonės- psichoterapija. Šiuo metu psichoterapija irgi yra svarbus gydymo būdas, galintis padėti iškilus psichologinėms problemoms ar išsivysčius psichikos ar elgesio sutrikimui.

Psichoterapija nėra paprastas pokalbis, o visuma specialių psichologinių priemonių, padedančiu pasiekti užsibrėžtų psichikos sveikatos gerinimo tikslų. Psichoterapijos tikslai gali būti labai specifiniai (pašalinti depresijos ar liguisto nerimo simptomus)  arba bendri (pagerinti santykius su artimaisiais ar draugais, įgauti daugiau tvirtabūdiškumo ar pasitikėjimo savimi). Psichoterapijos tikslus, ko bus siekiama psichoterapijos metu (arba vadinamąjį užsakymą psichoterapijai), suformuluoja žmogus, besikreipiantis dėl psichoterapijos, kartu su psichoterapeutu.

Psichoterapijos trukmė gali skirtis priklausomai nuo problemos ir psichoterapijos krypties. Pavyzdžiui, su liguistomis baimėmis (pavyzdžiui, šunų, vorų, varlių ir pan.) galima susidoroti per keletą valandų, naudojant elgesio terapiją. Sudėtingesnių psichologinių problemų sprendimas gali užtrukti savaites ar mėnesius. Taikant psichoanalitinės krypties psichoterapiją, psichoanalizę, grupinę analizę, problemų sprendimas gali trukti keletą metų.

Kartais į psichoterapijos procesą su kliento sutikimu įtraukiamai jo artimieji ar šeimos nariai. Šeimos problemoms spręsti naudojama sisteminė šeimos psichoterapija ar porų psichoterapija.

Lietuvoje psichoterapeutai praktikuoja ir humanistinės krypties psichoterapiją- egzistencinę psichoterapiją, geštaltinę psichoterapiją. Naudojamos ir tokios psichoterapijos rūšys kaip psichodrama, meno terapija, kūno ir judesio terapija, muzikos terapija, biblioterapija ir kt.

„Geros nuotaikos link“ programa parašyta naudojantis kognityvinės-elgesio terapijos principais. Tai viena iš labiausiai moksliškai ištirtų psichoterapijos krypčių. Tai psichoterapija, leidžianti atpažinti mąstymo, sukeliančio emocines ir elgesio problemas ypatumus ir juos koreguoti. Kognityvinė ir elgesio terapija yra labai aiški, logiškai pagrįsta ir nuosekli, todėl šiuo metu ji vis plačiau pritaikoma virtualiam naudojimui, o ne tik dirbant akis į akį su terapeutu.

Norint pasiekti didesnio psichoterapijos kaip gydymo metodo efektyvumo, verta pasiruošti konsultacijai. Žemiau pateiksime  patarimų, padėsiančių gauti kuo daugiau naudos iš psichoterapijos.

Kaip pasirengti psichoterapijai ir psichikos sveikatos specialisto konsultacijai?

  1. Prieš ateidami į pirmąją konsultaciją, pagalvokite, kokias problemas, sutrikimus ar simptomus patiriate. Galite susirašyti juos, kad nepamirštumėte, ir pasakykite psichikos sveikatos specialistui.
  2. Būkite atviri. Patyrusio specialisto niekuo nenustebinsite, jis supras jūsų kentėjimą. Specialistai niekada neapkaltins Jūsų ir nepasmerks. Jų tikslas yra padėti Jums.
  3. Pasakykite savo lūkesčius- ko Jūs norite pasiekti psichoterapijos metu ir kas, Jūsų nuomone, turėtų pasikeisti į gerą pusę.
  4. Išsiaiškinkite, kaip Jūsų pasirinktas psichikos sveikatos specialistas gali padėti pagerinti Jūsų savijautą, kokius metodus taikys ar kokią psichoterapiją naudos. Aktyviai dalyvaukite susitardami su specialistu dėl psichoterapijos tikslų.
  5. Susitarkite su psichinės sveikatos specialistu, kaip vertinsite ar matuosite pažangą terapijoje. Išsiaiškinkite, po kurio laiko galite tikėtis teigiamų pokyčių.
  6. Išsiaiškinkite, ko psichinės sveikatos specialistas tikisi iš jūsų- ką Jūs turite daryti, kad pasiektumėte psichoterapijos tikslų. Tarkime, taikant kognityvinę ir elgesio terapiją, labai svarbu yra atlikti namų užduotis,  pavyzdžiui, negatyvių minčių perdirbimą arba naujai išmokto elgesio bandymus realiame gyvenime. Taikant psichoanalitinę psichoterapiją, psichoanalizę, svarbu yra leisti sau sakyti visas mintis ir jausmus psichoterapeutui kuo mažiau jas kontroliuojant.
  7. Išsiaiškinkite, kiek  maždaug Jums reikės psichoterapijos sesijų. Jei nutarėte kreiptis privačiai, aptarkite sesijų kainą.
© 2018 Geros Nuotaukos Link. Visos teisės saugomos.