Klaidos žinutė

  • Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? - include_once() (eilutė 1374/home/seclt/domains/sveikatostinklas.lt/public_html/gnl/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls - _menu_load_objects() (eilutė 579/home/seclt/domains/sveikatostinklas.lt/public_html/gnl/includes/menu.inc).
06.3. KAIP BENDRAUTI SU „SUNKIAIS ŽMONĖMIS“ ?Skaityti: 3 mins

Turbūt pastebėjote, kad bendravimas su skirtingais žmonėmis klostosi skirtingai. Praktiškai su visais žmonėmis anksčiau ar vėliau atsiranda problemų, tačiau jas paprastai išsprendžiate – sunkiau ar lengviau, greičiau ar praėjus ilgesniam laikotarpiui. Tačiau yra žmonių, kurie sukelia problemų dažniau nei kiti. Taip pat yra žmonių, su kuriais bendrauti sunkiau ne tik Jums, bet ir kitiems. Juos santykinai pavadinkime „sunkiais“ žmonėmis. Pagalvokite, ar tokių žmonių yra Jūsų aplinkoje, ir pasinaudokite patarimais. Taip pat galite pagalvoti, ar kokių nors panašių „sunkių“ bruožų nėra Jūsų elgesyje. Jeigu rasite, gal apsispręsite juos pakeisti ir ugdyti asmeninę brandą bei tvirtabūdiškumą. Pateikiame porą dažniau pasitaikančių problemas keliančių charakterių:

„Bejėgiai“

Jausdamiesi silpni, jie perdėtai siekia kitų žmonių rūpinimosi ir meilės, ypač tų, kuriuos jie laiko stipresniais už save.

Koks elgesys su jais yra neefektyvus. Bendraujant su „bejėgiais“, ypač kai jie prašo pagalbos, nepadeda taktika „vengti bendravimo“. Jie tokiais atvejais „prilimpa“ prie mūsų dar labiau. Nepadeda net mandagus „ne“. Jeigu mes nepradedame jų globoti, jie jaučiasi nesaugūs, o jeigu aiškiai atsisakome bendrauti – tampame priešais.

Koks elgesys padeda. Visokiais būdais skatinti juos pačius spręsti problemas ir prisiimti atsakomybę. Tinka klausimai: „Kaip manai, kaip geriausia būtų pasielgti šioje situacijoje?“, „Kokios pasekmės gali būti, jeigu nuspręstum pasielgti taip, o kokios, jeigu taip?“ Užuot už juos ką nors darę, parodykime, kaip jie galėtų padaryti tą patį patys. Patys paprašykite jų pagalbos. Jie arba dės pastangas keistis, arba tiesiog atsitrauks nuo Jūsų. Gali būti, kad abiem atvejais Jūs džiaugsitės.

„Kontrolieriai“ arba „Kritikai“

Tai žmonės, manantys, kad yra visur ir visada teisūs. Jie stengiasi primesti savo nuomonę ir priversti kitus žmones elgtis pagal jų taisykles. Šie asmenys nuolat kaltina kitus ir pateisina save.

Koks elgesys su jais yra neefektyvus. Šiems žmonės faktai paprastai nerūpi. Jie „žino“, kad jie teisūs, todėl bandymai juos įtikinti pasmerkti nesėkmei. Nepadės taip pat ir Jūsų pastangos įtikti jiems savo pastangomis, nes jie visada ras ką kritikuoti.

Koks elgesys padeda. Nepradėkite šių žmonių bijoti. Savo viduje jie jaučiasi nesaugūs ir todėl meistriškai bando priversti pasijusti nesaugiai kitus žmones. Aiškiai išsakykite savo poziciją, laikykitės savo nuomonės ir neįsivelkite į įrodinėjimus, kas yra teisesnis, nes jie labai gerai moka tai daryti. Jeigu tikite savo pasirinkimais, darykite savo, nepaisydami to, kaip reaguotų „kontrolierius“.

PATARIMAI, KAIP ELGTIS, JEIGU NENORITE KAD „SUNKŪS“ ŽMONĖS APSUNKINTŲ JUMS GYVENIMĄ

  1. Nepraraskite savitvardos ir savikontrolės. Kad ir kas atsitiktų bendravimo metu, kontroliuokite savo mintis ir elgesį. Jeigu reikia, padarykite pauzes arba kuriam laikui atsitraukite, kad atgautumėte jėgas ir situacijos kontrolę.
  2. Nustatykite ribas. Aiškiai žinokite savo ribas ir niekam neleiskite jų peržengti. Bendraukite naudodami savo tvirtabūdiškumą (žr. toliau). Žinokite, ko norite. Jei būtina, ginkitės.
  3. Klauskite. Pasistenkite paskatinti „sunkų“ žmogų mąstyti: „O kaip tu manai turėtų būti, kad visiems viskas būtų gerai?“, „Kaip tu pasiūlytum išspręsti šią problemą?“ ir pan.
  4. Negalvokite, kad tai tik Jūsų problema. Prisiminkite, kad „sunkūs“ žmonės taip elgiasi su visais. Jokiu būdu negalvokite, kad Jūs tokio elgesio nusipelnėte.
  5. Nesivelkite į ginčus. Paprastai su „sunkiais“ žmonėmis racionalūs argumentai neveikia, Jūs tik prarasite laiką, sugadinsite nuotaiką ir nieko nelaimėsite.
  6. Nekaltinkite ir negrasinkite. Tai gali tik paskatinti „sunkių“ žmonių agresyvų elgesį. Įsivelsite į kovas, kurios sukels problemų abiem pusėms.
  7. Bendraukite su „sunkiu“ žmogumi tvirtabūdiškai neidami į kraštutinumus, pavyzdžiui, stengdamiesi jį pažeminti arba žemindamiesi bei atsiprašinėdami patys.
  8. Jeigu situacija dar nelabai rimta, naudokite lengvą žaismingumą ar humorą. Kartais net apie sunkius dalykus galima kalbėti su tam tikru žaismingumu ir tai labai palengvina bendravimą. Pritaikykite humorą ar lengvą ironiją ir savo pačių adresu. Tai irgi tiesia tiltus tarp žmonių. 
© 2018 Geros Nuotaukos Link. Visos teisės saugomos.